In de Moerdijkse Bode van 29 november 2011 is de begroting voor 2012 toegelicht door middel van een speciale begrotingskrant (pdf 89 kB). Een belangrijk onderdeel van deze begroting zijn de voorgestelde financiële veranderingen. Waar gaan we op bezuinigen, wat kan efficiënter en welke investeringen gaat de gemeente doen?
In september 2011 legde het college voorstellen voor aan de gemeenteraad (persbericht 11-10-2011: College biedt Raad voorstellen voor sluitende begroting) In november 2011 heeft de gemeenteraad hierover besluiten genomen. Een aantal van de voorstellen is overgenomen, een aantal niet en sommige voorstellen zijn aangepast.
In de tabel hieronder leest u de onderwerpen en ziet u welke keuzes uiteindelijk door de raad zijn gemaakt.
Tabel: bezuinigingen en investeringen 2012 (pdf, 32 kB)
Gemeente Moerdijk moet in 2011 2,5 miljoen euro bezuinigen om tot een sluitende begroting te komen. Daarnaast wordt afhankelijk van de landelijke ontwikkelingen de komende jaren een korting verwacht op de algemene uitkering van 2,5 tot 5 miljoen euro. De gemeenteraad wacht daarmee meteen een zware taak. Zij is immers aan zet om keuzes te maken. Om dit proces op gang te helpen, hebben de ambtenaren van gemeente Moerdijk verschillende mogelijkheden en de consequenties daarvan in kaart gebracht.
De aanpak van de bezuinigingsopgave kent drie tranches. De eerste twee hebben geleid tot een besparing van 2 mln euro. In de derde tranche zijn 20 thema’s uitgewerkt die de structurele besparing moeten opleveren. Er is een breed scala aan zaken waarop bezuinigd kan worden, van minder ingrijpend tot ingrijpend. Denk aan zaken als bezuiniging op voorzieningen als zwembaden tot inkomsten genereren uit reclameborden in de buitenruimte.
De bouwstenen zijn een inschatting en vergen nader onderzoek en uitwerking. Met het oog de kaders voor de begroting van 2011 kan de raad niet heel lang wachten met het doorhakken van knopen. Invoering van de bezuinigingen zal gefaseerd gebeuren.