Ga naar de inhoud

18 maart 2025 – Verslag dorpstafel Fijnaart

  • Datum: 18 maart 2025 van 19:30 tot 22:15 uur
  • Locatiedetails: De Parel, Fijnaart

Agendapunten

1. Opening

Deze avond mogen er vragen gesteld worden. De voorzitter zal deze coördineren.

2. Welkomstwoord door de voorzitter

3. Vaststellen agenda

Website Gebiedsplan bestaat niet meer. belangstellenden kunnen op de site van de Gemeente alle informatie vinden. Helaas is de site van de Gemeente niet up to date en wordt de datum van deze Dorpstafel in Fijnaart niet vermeld, noch de agenda. Ook de laatste notulen van de Dorpstafel staat niet op de site van de Gemeente

4. Verslag vergadering 24.09.2024

Daar de laatste notulen niet de website staat, hebben belangstellende zich niet kunnen voorbereiden.Tijdens de eerstvolgende Dorpstafel worden de laatste en de huidige notulen besproken.

5. Mededelingen en ingekomen stukken

Juiste emailadres: info@dorpstafelfijnaart.nl

  • Het vorige emai ladres van Outlook, is niet meer in gebruik.
  • De bloembakken worden weer gevuld en opgehangen. Dit jaar in nauwe samenwerking tussen het Bestuur, Kwekerij en Scholen.
  • Sociaal Werker voor o.a. de Dorpskern Fijnaart. Peter Maris wil graag aanhaken bij sociale thema’s. Er is contact geweest en afgesproken om dit vanuit het Bestuur op te volgen.
  • Aansluiting bij Sociale aangelegenheden:
    • Jongeren in Fijnaart
    • Eenzaamheid Ouderen
    • Maatschappelijke betrokkenheid vergroten
    • Geld en Recht onderwerpen
  • De Impuls Zorgzame Gemeenschappen (ronde 1) gaan van start op 24 maart
    • Positieve impact in beeld
    • Sociaal en duurzaam. Klein en groot. Talloze maatschappelijk initiatieven en impact ondernemers zetten zich in voor een mooiere samenleving. Samen maken we zichtbaar welke maatschappelijke waarde zij creëren.
  • Lichtvisie vitale centra gemeente Moerdijk
    • De gemeente Moerdijk heeft de ambitie om een attractieve, aantrekkelijke openbare ruimte te creëren waar bewoners en bezoekers met plezier vertoeven en zich thuis voelen; de vitale centra.
  • Omroep Zuid West
    • Bij Omroep ZuidWest zijn wij constant op zoek naar nieuws uit de regio. Dat kan verschillen van hele kleinschalige onderwerpen tot hele grote zaken. Soms krijgen wij dit nieuws aangeleverd via ‘Tip de redactie’ en vaak gaan wij zelf op zoek naar nieuws.

6 Update gemeentelijke projecten en ontwikkelingen

    Centrummanager voor het Vitale Centra

    • Sinds 6 januari 2025 is Cees van Veen de nieuwe centrummanager voor de gemeente Moerdijk. Hij gaat zich bezighouden met het uitvoeringsprogramma Vitale Centra, met speciale aandacht voor de ‘beleving’ in Willemstad, Klundert, Fijnaart en Zevenbergen. Cees van Veen is een ervaren ondernemer en centrummanager. Hij heeft al in verschillende gemeenten gewerkt, waaronder Etten-Leur, Ridderkerk, Beuningen en Voorschoten. In Moerdijk zal hij de lokale ondernemersverenigingen ondersteunen en samenwerken aan evenementen en een gezellige uitstraling van de centra. De centrummanager gaat zich richten op het verbeteren van de leefbaarheid, aantrekkelijkheid en bereikbaarheid van de centrumgebieden. Hij zal fungeren als aanspreekpunt voor ondernemers en hen adviseren over centrumontwikkeling en beleid. Daarnaast zal hij evenementen en netwerkbijeenkomsten organiseren en werken aan een aantrekkelijk voorzieningenaanbod.

    Jeroen Leijdens is voor de verbinding met de bewoners en de gemeente Moerdijk.

    • Vraag inwoner: wie is de werkgever van Cees?
      • Antwoord: de gemeenteraad. Hij werkt voor de gemeente Moerdijk. Cees heeft een inhoudelijk Functie met een budget
    • Vraag inwoner: komt onze input via Jeroen bij Cees?
      • Antwoord: ja dat zou zomaar kunnen
    • Vraag inwoner: Heeft Cees te maken met het Centrumplan Fijnaart?
      • Antwoord: ja
    • Vraag inwoner: hoe tijd besteedt Cees aan de Gemeente Moerdijk?
      • Antwoord: 2-3 dagen
    • Vraag inwoner: is Cees op de hoogte van vergunningen?
      • Antwoord: vergunningen is in principe voor de afdeling vergunningen

    Jeroen Leijdens zal Cees laten weten dat hij de bewoner kan bellen over de plannen in de Voorstraat, betreffende een pension voor arbeiders uit het buitenland.

    Presentatie samenwerkingsafspraken met de gebiedstafels, Dorpstafel en Gemeente (Jeroen Leijdens)

    • Jeroen Leijdens is reeds 3 jaar Gebiedscoördinator, heeft korte lijntjes met de Dorpstafels/gebiedstafels. Vaak is zijn functie niet duidelijk naar de bewoners toe.
    • Gebiedscoördinator, hebben korte lijntjes met de gebiedstafels, leggen verbindingen tussen bewoners en de juiste collega. Helpen collega’s bij participatieprocessen en bij inloop/bewonersavonden
    • Het bestuur van de gebiedstafel richt zich primair op het participatieproces
    • Deelnemers aan de tafels geven hun mening en inbreng op inhoud, op gebiedstafel avonden of vanuit werk/klankbordgroepen.
    Rolzuiverheid:
    • Twee vooruitgeschoven posten: bestuur gebiedstafel en gebiedscoördinator
    • Primair een faciliterende rol naar elkaar (persoonlijk niveau)
    • Schakelen beide naar de achterban. (bijvoorbeeld de agenda)
    • Fungeren incidenteel en dan slechts als doorgeefluik van inhoudelijke informatie.
    Samenwerkeningsafspraken op hoofdlijn:
    • De besturen van de tafels richten zich op het (participatie) proces met de leden van de tafels als achterban
    • De gebiedscoördinator richt zich ook op het proces (dus niet op de inhoud) met de collega’s (jullie) als achterban
    • De leden van de tafels adviseren gevraagd en ongevraagd op inhoud
    • De gemeenteraad is eindbeslisser
    • De gemeente en de besturen van de gebiedstafels zijn zelf verantwoordelijk voor hun eigen organisatie en het functioneren daarvan.
    Uitrol en vervolg:

    Intern: Uitleg en toelichting geven bij de teamoverleggen, week-starts (etc.)

    • Vraag inwoner: Hoe krijgt de jemeente de informatie van wat er leeft in het dorp?
      • Antwoord: Niet via de Gebiedstafels. De Gebiedstafels zijn geen actie groep en ook geen klachten bureau. Wel kan de Gebiedstafel de Gemeente op de hoogte stellen van de wensen van de bewoners. Deze avonden in de Parel zijn geen klachtenavonden, ondanks dat dat wel zo gebeurt. De Dorpstafel is ontworpen om samen met de Gemeente na te denken over de klachten. Jeroen Leijdens wordt als aanspreekpunt gezien door de bewoners. Jeroen Leijdens kan vaak ook niks met meldingen doen.
    • Vraag inwoner: gaat er vanuit de Dorpstafel een schakel is tussen bewoners en de gemeente. Als er iets niet werkt zijn jullie de schakel. Probleem van bijv. de vuiniswagens die te hard rijden langs een school. Volgens de Gemeente wordt hierover niet geklaagd. Nadat de Vuilnisophaaldienst , klachten ontving van bewoners spraken zij wel de chauffeurs hierop aan.
      • Antwoord: zo zijn dit zijn niet de afspraken. De klacht bij de Dorpstafel neerleggen helpt ook niet, klacht via de site melden van de Gemeente. De gemeente geeft inderdaad niet altijd qualitatief goed antwoord na de klacht.
    • Vraag inwoner: geeft aan een auto ongeluk te hebben gehad op de Appelaarsedijk. En vraagt zich af waar de klacht richting de Gemeente neergelegd kan worden. Want volgens de visie van deze bewoner heeft de Gemeente de weg immers niet naar behoren aan laten leggen
      • Antwoord: website gemeente
    • Twee bewoners ergeren zich aan de manier van communiceren vanuit de gemeente, hun inziens alleen via Sociale Media. Zij uiten dit nogal fel naar Jeroen Leijdens toe.
      • Jeroen Leijdens geeft, terecht aan, dat hij niet zo aangesproken wenst te worden. Noch Jeroen noch de Dorpstafel, is verantwoordelijk voor de wijze waarop de gemeente communiceert met haar bewoners. In hoofdlijnen is er een trend is ontstaan. Nu komen de klachten hier op deze avond binnen. Wij als Dorpstafel zijn om Fijnaart vooruit te helpen, vernieuwing. Misschien voor langdurige klachten kunnen Jeroen Leijdens en de voorzitter daar mee helpen om deze bij de gemeente onder de aandacht te brengen, dus via de juiste kanalen. Wij als Dorpstafel zijn niet verantwoordelijk voor de klachten. Stuur een mail naar de Dorpstafel en wij zullen trachten de bewoner zo goed mogelijk te helpen.
    • Vraag inwoner: als je gaat vernieuwen en veranderen moet er ook geëvalueerd worden. Een centraal punt zou handig zijn voor dezelfde klachten. Wat zijn de verbindingen? Die verbindingen zijn er niet. Er zijn te veel verschillende tafels.
      • Antwoord: er zijn wel degelijk verbindingen met andere Gebiedstafels. De Gebiedstafels begrijpen dat het frustrerend is als je klacht niet behandeld wordt. Maar we hebben geen bevoegdheid. Wat voor de gemeenschap van belang is, daar kunnen de Dorpstafels elkaar versterken. Er is ruimte voor een persoonlijk gesprek. De Dorpstafels bestaan uit vrijwilligers. Dorpstafels hebben nooit dat mandaat dat de gemeente wel heeft.
    • Vraag inwoner: Betreffende het plan voor de laadpalen, er is geen overleg met de bewoners geweest.
      • Antwoord: in de toekomst komt er meer participatie.

    Terugkoppeling werkgroep Verkeer Beheer en Wonen

    Werkgroep verkeer, beheer en wonen heeft vragen gesteld over verschillende zaken.Jeroen Leijdens heeft deze vragen en antwoorden verzameld. Hier volgen de vragen en antwoorden:

    • Vraag inwoner: Er lijkt weinig sociale huur in Fijnaart te zijn toegevoegd de afgelopen tientallen jaren, klopt dit?
      • Antwoord: Woonkwartier: De nieuwbouw sociale huur vanaf 2000: complex Fendertstaete 27 appartementen in 2006 en complex Bellefleur 37 appartementen in 2010. En ook de 20 appartementen tegenover de Fendersthof van 2006 (door ons later overgenomen van WSG).
    • Vraag inwoner: Hebben Woonkwartier en de gemeente plannen voor meer sociale huur in Fijnaart?
      • Antwoord:
        • Moerdijk: Nog niet ‘hard geprogrammeerd’, wordt wel actief naar gekeken.
        • Woonkwartier: Ja, maar nog niet concreet / te prematuur.
    • Vraag inwoner: Hoe kan het zijn dat woningen soms maandenlang leeg staan als huurder eruit gaat?
      • Antwoord:
        • Woonkwartier: Wanneer woningen (langer) leegstaan heeft dit altijd wel een specifieke reden. Vaak vanwege mutatieonderhoud of soms in combinatie met projectmatig onderhoud of om een bijzondere reden zoals toekomstige verkoop of een WMO-woning die bestemd is voor een WMO kandidaat.
        • Woning 1: Leeg sinds eind oktober. Onderzoek technische staat en strategie. Verwachte verhuur deze maand.
        • Woning 2: Leeg sinds medio juli. Lang gereserveerd voor een WMO-kandidaat. Verwachte verhuur medio april 2025.
        • Woning 3: Leeg sinds augustus. Lang gereserveerd voor een WMO-kandidaat. Wordt binnenkort regulier verhuurd, maar werkzaamheden lopen vertraging op door technisch onderzoek aan de vloer.
    • Vraag inwoner: Er wordt al heel lang niets meer gebouwd voor senioren. Kan dat veranderen?
      • Antwoord:
        • Centrumplan Fijnaart: Prognose opleverjaar eind 2028: 10 appartementen, (middel)dure koop waarvan ‘een aantal’ levensloopbestendig, 5 grondgebonden woningen, middelduur koop, waarvan ‘een aantal’ levensloopbestendig.
        • Kon. Julianastraat: Opleverjaar 2025: 10 levensloopbestendige appartementen (middel)dure koop, 4 grondgebonden levensloopbestendige woningen, dure koop.
        • Waterwijk: Opleverjaar 2022 – 2024: Meerdere vrijstaande huizen, waarvan enkele levensloopbestendig.
        • Woonkwartier: De bij 1 genoemde nieuwbouw is juist net geschikt voor senioren. Verder zien wij een opgave voor kleine huishoudens: oudere huishoudens maar ook jongeren.
      • Samenvatting: Er zijn enkele sociale huurwoningen toegevoegd in Fijnaart sinds 2000, maar verdere plannen zijn nog niet concreet. Nieuwe nieuwbouwplannen worden 30% sociale huur de norm. (Oude plannen geldt dit dus nog niet voor!)
      • Leegstand van woningen heeft vaak specifieke redenen, zoals onderhoud of reservering voor WMO-kandidaten. Woonkwartier heeft zelf ook niets aan leegstand.
      • Er zijn plannen wel voor levensloopbestendige woningen in verschillende projecten, wat positief is voor senioren.
      • Einde van dit jaar moet er een volkshuisvesting programma gereed zijn waaruit duidelijker moet worden wat specifiek de plannen worden.
    • Vraag inwoner: Hoeveel woningen heeft Woonkwartier de laatste jaren verkocht?
      • Antwoord: dat gaan we onderzoeken
    • Vraag inwoner: slechte bermen bij de Aldi
      • Antwoord: de weg voldoet aan alle normen. Deze avond wordt er geen discussie aangegaan over deze weg.
      • Wim Santbergen heeft een filmpje gemaakt van de Appelaarsedijk . Jeroen heeft het filmpje bekeken en heeft er afspraken over gemaakt. Slechte verlichting, slechte bermen, slechte paaltjes, voorrangsregeling.
    • Vraag inwoner: Waarom is er geen voorrangsregeling? Er zijn raadsvragen over gesteld.
      • Antwoord: De norm is zwart wit paaltjes. Er komen rood wit paaltjes en er komt een voorrangsregeling. De bermen aanpassen is ingewikkeld en er zijn kosten aan verbonden. Jeroen gaat aan de slag met suggesties van de werkgroep Verkeer.
    • Vraag inwoner ( van het auto ongeluk): De emoties lopen hoog op bij deze bewoner en de bewoner blijft maar klagen over de slechte berm en blijft aanhoudend de gemeente beschuldigen van het aanleggen van een verkeerd soort weg.
      • De voorzitter wilt deze, te hoog opgelopen discussie afkappen, maar bewoner 1 klaagt maar door en door. De emoties zitten duidelijk erg hoog. Bewoner 1 heeft boos de zaal verlaten.
      • Ook Jeroen wenst geen discussie. Het is een persoonlijk punt voor bewoner 1 en niet interessant voor andere toehoorders.

    7 Terugkoppeling Ontwikkeling centrumplan

    1 miljoen subsidie tbv Impuls aanpak kernwinkelgebied.

    • Stand van zaken supermarktontwikkeling:
      • Akkoord op hoofdlijnen plus aanvullend Addendum is door alle vier betrokken partijen ondertekend
      • Locatie ontwikkelovereenkomst/Anterieure overeenkomst met Rialto (de ontwikkelaar van de Supermarkt) wordt voor 31 maart 2025 gesloten.
    • Volgende stappen:
      • Voorlopig ontwerp, communicatie aan Klankbordgroep
      • Definitief ontwerp, idem
    • Concrete deelprojecten in het centrum:
      • Supermarktontwikkeling
      • Herinrichting evenemententerrein
      • Herinrichting Voorstraat
      • Openstellen kerktuin

    De volgende bijeenkomst dinsdag 13 mei en heeft een besloten karakter. Er komen nog open informatie avonden.

    8 Terugkoppeling werkgroep Fijnaart Climate Proof

    • Op de braderie van 2024 zijn er via Groen in de Wijk, verscheidene aanvragen gedaan door bewoners. Inmiddels zijn de nestkastjes opgehangen, en zijn de struiken, plantjes en bomen, uitgedeeld.
    • Braderie 2025, thema is Duurzaamheid
    • Voor de Vrouwe Jacobstraat is een rioolplan gemaakt voor een gescheiden riolering. Na de bouwvak gaat de uitvoering van start.
    • Werkgroep Vrouwe Jacobstraat, er is een rioolplan voor gemaakt, gescheiden riolering, na de bouwvak, uitvoering.

    Opschoondag

    Zaterdag 22 maart opschoondag van “Nederland Schoon”
    Publiciteit:

    • Posters zijn gemaakt en bij de winkels in het dorp waar mogelijk opgehangen
    • scholen worden in de week van 10 maart benaderd
      -FB en Fijnaart Lokaal artikel geplaatst
    • West Brabant TV benaderd geen plek is al bezig met een andere kern die wordt gefilmd
    • Jan Gorter maakt foto’s en schrijft een artikel voor Fijnaart Lokaal
      Zaterdag 22 maart Fijnaart schoon.

    9 Rondvraag

    • Vraag inwoners:: Past het ‘Zeemans pension’ in de Voorstraat, in het nieuwe Centrumplan? Valt het binnen het bestemmingsplan? Het is een pension voor opvarenden, maar schijnbaar hebben ze nogal wat overlast veroorzaakt in Willemstad en Dinteloord. Is de Gemeente bekend met de overlast? Valt het binnen het bestemmingsplan?
      • Antwoord: We begrijpen dat er grote zorgen zijn. De afdeling Vergunningen zal daarover een beslissing nemen. Men kan daar bezwaar tegen maken. Het proces moet gevolgd worden. Een omgevingsdialoog moet plaatsvinden.
    • Vraag inwoner: De Bewoners zelf hebben een informatieavond georganiseerd en hierbij het bedrijf en de verhuurder uitgenodigd. Tot op heden heeft noch het bedrijf noch de verhuurder een voorlichting gegeven en daarbij de omwonende uitgenodigd.
      • Antwoord: vanuit de Dorpstafel kunnen we geen bezwaar maken. Maar we kunnen daar wel bij helpen.
    • Vraag inwoner: Hoe staat het ervoor in Oude Molen met de plannen om arbeidsmigranten te huisvesten?
      • Antwoord : Het proces loopt nog. Capaciteit afdeling gemeente loopt traag, dit heeft minder prioriteit. Het duurt al reeds een jaar. Op de website van de gemeente Moerdijk vindt men veel informatie over diverse onderwerpen.
    • Inwoner: Er is een Whatsapp Groep voor het buitengebied om de Moerdijkse Bode link te delen of op de FB site pols in te zetten. Whatsapp groep en site vd gemeente
    • Inwoner: in hoeverre houdt gemeente bij, nu de bomen langs de Rijksweg, gekapt zijn, wat de geluidsoverlast voor de bewoners in de aanliggende wijken is? En gaat de gemeente er nu al wat aan doen als de norm overschreden wordt?
      • Antwoord: Deze vraag leggen we neer bij onze Klimaatgroep.
    • Peter Maris doet een oproep tijdens de rondvraag om ideeën te delen betreffende sociaal en om de leefbaarheid te vergroten. Dit kan via de website Moerdijk voor Elkaar.
    • Inwoner: begaanbaarheid van de stoepen. Overhangende heg ivm rolstoel niet te doen. Toeganlijkheid Moerdijk. Parkeren op de stoep wordt niet gehandhaafd.
      • Antwoord: We zijn bezig met de BOA hierover. Heeft er iemand al een bewoner aangesproken? Jeroen vindt dat er gesprekken gevoerd moeten worden, om te zien of de betreffende bewoner bijvoorbeeld hulp nodig heeft bij het onderhouden van zijn tuin.
      • Jeroen nieuw BOA uitnodigen volgende tafel?
    • Inwoner: het was een zware avond, graag applaus voor Jeroen en voor de Voorzitter

    10 Geen Tafelgesprekken

    11 Sluiting

    • Sluiting om 22:11 uur
    • De volgende Dorpstafel is op 17 juni 2025