DRC West een stap verder: lees de ingediende reacties en de definitieve NRD
De Delta Rhine Corridor West (DRC West) gaat over de aanleg van ondergrondse buisleidingen voor het transport van waterstof en CO₂. De leidingen komen te liggen van Rotterdam naar Boxtel en komen ook door Moerdijk. Van vrijdag 5 september tot en met donderdag 16 oktober 2025 kon iedereen reageren op het Voornemen en voorstel voor Participatie, het Participatieplan en de concept Notitie Reikwijdte en Detailniveau (concept-NRD). In deze periode zijn 103 reacties binnengekomen.
Bron: Gasunie
De reacties zijn gebruikt om de definitieve Notitie Reikwijdte en Detailniveau (NRD) vast te stellen. De NRD is het onderzoeksplan waarin staat wat wordt onderzocht en hoe uitgebreid dit gebeurt. Alle binnengekomen reacties zijn beantwoord in de Nota van Antwoord. De definitieve NRD en de Nota van Antwoord kunt u lezen op de website van RVO.
Wat zijn de vervolgstappen?
Nu deze stap is afgerond, starten de onderzoeken zoals beschreven in de NRD. De resultaten van de onderzoeken worden naar verwachting in het 1e kwartaal van 2027 met u gedeeld. Op dat moment wordt ook de concept-voorkeursroute vastgesteld. Hierop kunt u weer een formele reactie indienen. Deze reacties worden vervolgens meegenomen bij het vaststellen van de definitieve voorkeursroute.
Waarom komen er nieuwe buisleidingen?
De industrie staat voor de opgave om minder CO₂ uit te stoten en zo te verduurzamen. In veel gevallen kan de industrie verduurzamen door zo veel mogelijk over te gaan op elektriciteit. Waar dat technisch of economisch niet mogelijk is, kunnen fossiele brandstoffen worden vervangen door bijvoorbeeld waterstof. Voor sommige industrie is ook dat niet, of niet snel genoeg, mogelijk. Om de uitstoot van CO₂ dan toch te verminderen, kan de CO₂ worden opgevangen en opgeslagen in oude gasvelden onder de Noordzee die niet meer gebruikt worden. Hierdoor wordt voorkomen dat CO₂ in de atmosfeer terechtkomt. Om CO₂ en waterstof te vervoeren, legt Gasunie ondergrondse buisleidingen aan.
Meer informatie?
- Voor meer informatie over de procedure, kijk op: de website van DRC West
- Meer informatie over het project zelf of aanmelden voor de nieuwsbrief, kijk op: de website van Gasunie.
- Projectpagina gemeente Moerdijk
Energieprojecten in Moerdijk
DRC West is één van de energieprojecten in de Powerport regio Moerdijk. Op de pagina ‘Energieprojecten’ staat een overzicht van alle plannen. Bij elk project kunt u op verschillende momenten uw mening geven. De gemeente raadt aan om dat te doen. Het Rijk, provincie, gemeenten en het waterschap maken samen een plan waarin energie, economie en welzijn allemaal een plek krijgen. Meer informatie staat op de pagina ‘Powerport’.