Markland Technasium Award 2026 uitgereikt
Vorige week streden leerlingen van havo en vwo van het Markland College Zevenbergen om de felbegeerde Technasium Award. Zes groepjes leerlingen presenteerden kort voor welke opdrachtgever zij onderzoek hadden gedaan en welke oplossingen zij hebben bedacht voor de gestelde vragen. Tussen de presentaties van de leerlingen kwam Bas Ruyssenaars als spreker langs. Bas is medeoprichter van het Instituut voor Briljante Mislukkingen, zijn boodschap is om in een complexe wereld te leren experimenteren. Je moet leren navigeren, in kleine stappen vooruit, terugkijken, leren en opnieuw proberen.
Jury
De jury, bestaande uit wethouder Danny Dingemans, rector Rudy Schipperen en student werktuigbouwkundige en oud-leerling Paul Panman, had de moeilijke taak om de winnaar te kiezen. Danny Dingemans benadrukte: “Creativiteit is essentieel. We letten op de presentatie van de groepen en hoe overtuigend de oplossing is.”
Winnaar
Nihansu Kilicaslan en Zoë Kop werden door de jury als winnaars uitgeroepen. Hun onderzoek voor Rijksvastgoedbedrijf ging over hoe een gevangenis modulair en circulair kan worden ontworpen, zodat deze duurzaam, flexibel en toekomstbestendig is. De hoofprijs is een verzorgde reis naar Gläserne Manufaktur in Dresden (Duitsland). De tweede prijs is een lap desk lapzer en is gewonnen door Niec van Praat, Nick van Oosterhout, Alper Nurlu en Ruben Bakker voor het updaten van de kart voor GreenPower, zodat de kart zo lang mogelijke en zo duurzaam mogelijk met de accu kan blijven rijden. De derde prijs is een bureaulamp met bewegingssensor en ging naar Milan Bot, Sem Leest en Storm Lockefeer voor het consistent maken van de vochtpercentage van een geitenkaaspers voor Emmi Bettine.
De andere opdrachten waren een eerste aanzet maken tot het realiseren van een nieuw, veilig fietspad voor Hart voor Willemstad, een make-over om modezaak Ziggy meer te promoten en aanpassingen aan de kinderboerderij in het dierenpark De Oliemolen.
Drie O’s
De Markland Technasium Award komt tot stand dankzij de samenwerking tussen de drie O’s: gemeente Moerdijk (overheid), Havenbedrijf (bedrijven/ondernemers) en Markland Zevenbergen (onderwijs).